آغاز ذخیره‌سازی مرغ، افزایش قیمت شیر و گوشت قرمز بدون نوسان

در جلسه ستاد تنظیم بازار که سه‌شنبه گذشته برگزار شد قیمت یک کیلوگرم شیر خام پایه (3.2 درصد چربی و بار میکروبی یک میلیون) در دامداری 770 تومان تعیین شد. ...

در جلسه ستاد تنظیم بازار که سه‌شنبه گذشته برگزار شد قیمت یک کیلوگرم شیر خام پایه (3.2 درصد چربی و بار میکروبی یک میلیون) در دامداری 770 تومان تعیین شد. ...

آغاز ذخیره‌سازی مرغ، افزایش قیمت شیر و گوشت قرمز بدون نوسان

چهار‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۱۵۴۷ بازدید

در جلسه ستاد تنظیم بازار که سه‌شنبه گذشته برگزار شد قیمت یک کیلوگرم شیر خام پایه (3.2 درصد چربی و بار میکروبی یک میلیون) در دامداری 770 تومان تعیین شد.

پیش از این در آخرین تفاهم‌نامه دامداران قیمت شیر خام پایه 750 تومان تعیین شده بود.

** افزایش 20 تومانی قیمت شیرخام

به گفته جمشید سلیمانی ـ مدیرعامل اتحادیه دامداران استان تهران ـ براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار، وزارت تجارت متعهد شده است در ازای دریافت یک کیلوگرم شیر خام 770 تومانی، 245 گرم جو به قیمت 620 تومان، 245 کیلوگرم ذرت به قیمت 630 تومان، ‌190 گرم سویا به قیمت 930 تومان و 190 گرم سبوس به قیمت 288 تومان تحویل دامدار دهد.

وی گفت: شرکت پشتیبانی امور دام نیز متعهد شده است در ازای تحویل علوفه ارزان، چک دو ماهه از اتحادیه سراسری دامداران به عنوان متولی توزیع بگیرد، صنایع لبنی نیز پول دامداران را به صورت نقدی و چک روز تحویل دهد.

در این مصوبه مقرر شده است دستگاه ناظر هم به صحت اجرای مصوبات نظارت کافی داشته باشد.

** وجود 15 هزار تن گوشت مرغ مازاد و آغاز ذخیره‌سازی

اما گوشت مرغ که با توجه به افزایش جوجه‌ریزی روند افزایشی گرفته و به گفته مرغداران این محصول در سالن‌ها مانده است، ذخیره‌سازی آن آغاز شده و به صورت توافقی کیلویی 4800 تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام جمع‌آوری می‌شود.

اما در این میان مرغداران خواهان تعیین کف و سقف قیمت این محصول و همچنین تسریع در جمع‌آوری مازاد مصرف هستند که بدین منظور از نهاد ریاست جمهوری تقاضای برگزاری جلسه و رسیدگی به موضوع را داشتند که به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی قرار بود این جلسه عصر روز یکشنبه برگزار شود که به صبح روز دوشنبه موکول و مجددا لغو شد.

با توجه به افزایش جوجه‌ریزی به میزان 95 میلیون قطعه، تولید گوشت مرغ مازاد مصرف است که در این باره مقدم‌نیا تاکید کرد: به منظور جلوگیری از افت شدید قیمت مرغ و هم‌چنین پیشگیری از کاهش جوجه‌ریزی در آینده باید کف و سقف قیمت مشخص و مازاد مصرف سریعا جمع‌آوری شود تا تعادل در بازار گوشت مرغ ایجاد شود.

طبق اعلام مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ماهانه 15 هزار تن گوشت مرغ مازاد مصرف است و همچنین در صورتیکه قیمت تمام‌شده این محصول 3300 تا 3400 تومان است کیلویی 3100 تومان از مرغدار خریداری می‌شود.

** گوشت قرمز بدون نوسان

اما گوشت قرمز بدون تغییر در میزان تولید و قیمت در بازار مصرف عرضه می‌شود و تنها مشکل دامداران در این زمینه تامین نهاده‌های ارزان قیمت است.

** پیشنهاد ذخیره‌سازی 10 هزار تنی تخم‌مرغ

تخم‌مرغ نیز که پیش‌بینی شده در ماه جاری 67 هزار تن تولید داشته باشد این ماه را به عنوان پر تقاضاترین ماه سال تجربه می‌کند چراکه با بازگشایی مدارس و آغاز فصل سرما مصرف تخم‌مرغ در صنایع افزایش می‌یابد لذا مرزغداران در این مدت قیمت محصول را بر اساس افزایش تقاضا افزایش می‌دهند تا بخشی از زیان تولید پنج ماهه اول سال را جبران کنند که البته این ساسیت روال هر ساله بوده است و طبق تجربیات بازار قیمت این محصول از نیمه مهرماه متعادل خواهد شد.

طبق اعلام دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری 3200 تومان خریداری می‌شود.

به گفته طلاکش 335 هزار تن تخم‌مرغ تا پایان مرداد‌ماه تولید شده و تا پایان سال میزان تولید این محصول به 850 هزار تن خواهد رسید که کاملا جوابگوی بازار مصرف است.

اما بر اساس جلسات متعددی که طی یک ماه اخیر در ستاد تنظیم بازار برای تخم‌مرغ برگزار شده ذخیره 10 هزارتن تخم‌مرغ به‌صورت چرخشی به منظور تنظیم بازار این محصول در دستور قرار گرفته است.

در این باره هدایت الله اصغری ـ مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار ـ گفت: پیشنهاد این اتحادیه برای برنامه‌ریزی یکساله تولید تخم‌مرغ در وزارت صنعت، معدن و تجارت درحال بررسی است.

به گفته وی بر اساس این طرح تولید تخم‌مرغ از حالت کوتاه‌مدت خارج خواهد شد و با ذخیره‌سازی موجود در مواقعی که قیمت تخم مرغ از حد توافق شده پائین‌تر شود برای حمایت از تولیدکنندگان محصول مازاد جمع آوری و ذخیره می‌شود و در شرایط افزایش قیمت بیش از حد تعادل، ذخیره انجام شده در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان به بازار عرضه می‌شود.

آخرین قیمت هر کیلو جو، یونجه و ذرت 700 تومان، کنجاله سویا 1200 تومان، کاه و کلش 400 تومان و سبوس گندم 480 تومان است.


گروه خبری : اهم اخبار
نویسنده : آرمان رضوی

لینک های مرتبط

ما در این بخش در جهت کمک به صنعت دامپروری و تولید شیر خام ، قصد داریم که به شما مخاطبان عزیز فرمول تولید ماست سفت و خوش طعم را آموزش دهیم تا در منزل با کمترین امکانات و هزینه بتوانید از بهترین ماست اس ...

برای اولین بار در کشور تمام اطلاعات مورد نیاز جهت احداث کارگاههای ماست بندی نیمه صنعتی و ماست بندی صنعتی در وب سایت مشاوره گروه صنعتی پوصام (شرکت پویا صنعت مبدل ) شد ..... ...

به اطلاع شما دوستان و مشتریان عزیز میرساند که سایت جدید شرکت پویا صنعت مبدل با هدف ارائه خدمات فنی و مشاوره قبل از خرید راه اندازی گردید. ...

به استحضار شما بازدید کنندگان عزیر میرسانیم که قیمت کلیه تجهیزاتی که توسط این شرکت ساخته میشود از قبیل مخزن استیل تک جداره ، مخزن استیل دوجداره ، مخزن استیل... ...

در جلسه ستاد تنظیم بازار که سه‌شنبه گذشته برگزار شد قیمت یک کیلوگرم شیر خام پایه (3.2 درصد چربی و بار میکروبی یک میلیون) در دامداری 770 تومان تعیین شد. ... ...

جدیدترین اخبار صنایع غذایی را از وب سایت ما در یافت نمایید. ...

با لطف و عنایات ایزد منان و پس از 9 ماه تلاشهای بی وقفه و شبانه روزی همکاران ما مجدداً وب سایت رسمی گروه صنعتی پوصام راه اندازی شد. .. ...

این بار نیز مفتخر هستیم که خدمتی نوین را در صنعت به شما خریداران و سرمایه گذاران محترم عرضه کنیم... ...

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image